Sobota 12.04.2014 r. była okazją do odbycia wycieczki szkoleniowej do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Aura, początkowo nieprzychylna, uchyliła słońca i pozwoliła nam w pełni skorzystać z walorów ośrodka. Naszym przewodnikiem był dr inż. Tadeusz Leśnik, specjalista z zakresu ochrony środowiska, członek naszego stowarzyszenia.


Nasze szkolenie rozpoczęło się od poznania otoczenia ośrodka: pięknie ukształtowanego terenu, wspaniałej szaty roślinnej oraz tropów i śladów działalności saren i jeleni, mających za nic pobliską siedzibę nadleśnictwa i myśliwych.
Kolejnym etapem było zwiedzanie samego budynku ośrodka, który został zbudowany na wzór wcześniej stojącej tu budowli i to z przy użyciu materiałów z niej pochodzących. Przestronne wnętrza mieszczą wspaniale urządzone sale pokazowe, eksperymentalne i wykładowe. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie filmu w miejscowym planetarium oraz brać udział w kilku doświadczeniach, np. w budowaniu miasta i niszczeniu go przez huragan. Sale wystawowe w doskonały sposób przybliżyły nam powstawanie
gleby, roślinności oraz życie zwierząt. Mieliśmy okazję obejrzeć zegar wskazujący godziny, o których budzą się poszczególni mieszkańcy lasu, jak też spojrzeć na świat z góry: z wysokości wspaniałego tarasu na wysokości I piętra. Kilkugodzinne spotkanie zakończyliśmy przy pysznych ciastkach. Może następnym razem przyjedziemy tu na ognisko?