SZCZECIN NA BOGATO

Organizowana od roku 2013 przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników impreza, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przewodnicy Stowarzyszenia mogą być dumni, gdyż z mediów ogólnopolskich dowiedzieliśmy się, że od 3 edycji organizujemy największą imprezę w kraju, a tegoroczna będzie miała jeszcze więcej tras do wyboru. Dlatego jedenasta edycja odbędzie się pod hasłem „Szczecin na bogato”.

Zwiedzanie rozpocznie się jak zwykle o godzinie ​11.00 na Placu Lotników​, a zakończy koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba o godzinie 14.30. Wyjątkiem będzie kilka grup ze wstępami do obiektów położonych w pewnym oddaleniu od centrum. Dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi tras i ich przebiegu.

Podczas XI Międzynarodowego Dnia Przewodnika w dniu 24.02.2024 r. ponad 30 kwalifikowanych przewodników Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników wyraziło chęć udziału w niej, celem przybliżenia mieszkańcom i turystom kolejnych ciekawostek, tajemnic i historii wybranych obiektów i zabytków Szczecina.

Do wyboru oferujemy 30 tras, w 35 grupach, na których pokażemy m.in. miejsca niedawno otwarte (Dom Kultury Słowianin, Motoeksperymentarium „Smyk” w Muzeum Techniki i Komunikacji, ekspozycje i planetarium Morskiego Centrum Nauki), przygotowane do otwarcia (Świetlica Stoczniowa), czy też obiekty na co dzień trudno dostępne lub wręcz niedostępne dla mieszkańców (najgłębiej i najwyżej położone zakamarki Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miejskiego oraz katedry, czy obiekty przemysłowe, jak: EcoGenerator, stacja ujęcia i uzdatniania wody w Pilchowie, Browar Bosman). Podczas jednego ze spacerów będzie możliwość spotkania się z władzami Szczecina, czy też obejrzenia filmu „3 dni w Szczecinie” podczas zwiedzania Centrum Dialogu Przełomy. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych miłośnikach kultury, dla których atrakcją będzie możliwość zobaczenia zaplecza Teatru Lalek „Pleciuga” oraz dziedzińców zamkowych.

Także tradycyjnie, aż kilkanaście tras, to pomysły autorskie przewodników. Będzie możliwość poznania miejsc związanych ze szczecińskimi masonami, słynnymi katastrofami i wypadkami w mieście, z życiem kulturalno-rozrywkowo-gastronomicznym mieszkańców w okresie przedwojennym oraz socjalizmu, a także związków Hansa Andersena oraz Christel Schubert ze Szczecinem, poszukania śladów siedziby książęcej w Dąbiu, restauracji funkcjonujących w Puszczy Bukowej, czy dawnego osiedla Grünhof oraz posłuchania jak wyglądało życie bogatych i biednych szczecinian w średniowieczu..

             Dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ofertą tegorocznych tras i ograniczeniami dotyczącymi wstępów do zwiedzanych obiektów. Wykaz tras został zamieszczony na stronach internetowych www.zspip.pl oraz www.visitszczecin.eu   

            Wiele tras, ze względu na wstępy do obiektów podlega ograniczeniom ilościowym osób, dlatego w bieżącym roku bezpłatne bilety na uczestnictwo w grupach z limitowanymi wstępami do obiektów będą dostępne od 15.02.2024. godz. 11.00  Rezerwacja internetowa biletów na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego  

                 W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wsparcie obchodów, poprzez poinformowanie mieszkańców i turystów o planowanym wydarzeniu. Program przebiegu XI Międzynarodowego Dnia Przewodnika oraz trasy zwiedzania wraz ze wstępami do obiektów zamieszczone są na kolejnych stronach.

24 lutego​ 2024 r. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników zaprasza na XI Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego​ w Szczecinie. Miejscy przewodnicy z okazji swojego święta chcą podzielić się pasją do miasta, pokazać jego charakter i przybliżyć miejską przestrzeń, którą widzimy na co dzień, ale często nie znamy jej genezy, ani historii, a czasem zastanawiamy się co w danym miejscu powstaje i jaką będzie pełniło funkcję.

             W bieżącym roku do wyboru oferujemy aż 30 tras w 35 grupach, po których oprowadzą nasi kwalifikowani przewodnicy. Trasy uwzględniające wstępy do obiektów będą miały ograniczoną ilość uczestników, dlatego przygotowaliśmy po 2 grupy wchodzące do obiektów o różnych porach, aby więcej osób mogło je zobaczyć.

              Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 11.00 na Placu Lotników, a zakończy koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba o godzinie 14.30. Wyjątkiem będzie kilka grup ze wstępami do obiektów położonych w pewnym oddaleniu od centrum.

              Dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ofertą tegorocznych tras i ograniczeniami dotyczącymi wstępów do zwiedzanych obiektów. Wykaz tras został zamieszczony na stronach internetowych www.zspip.pl oraz www.visitszczecin.eu   

W tym dniu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się:

- ile panoram miast Pomorza jest na freskach sali balowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego?

- gdzie w Szczecinie znajduje się najmłodsza mozaika (powstała w październiku 2023 roku)?

- co wspólnego mają mozaiki z neonami?

- kto ze znanych szczecińskich przedsiębiorców był masonem? 

- w jakich kierunkach i kolejności należy odczytywać symbole masońskie? 

- ile aut marki Stoewer można zobaczyć w Muzeum Techniki i Komunikacji?

- jacy znani artyści występowali na scenie kina Ufa Palast?

- ilu książąt spoczywa na szczecińskim zamku?

- jak rozpoznać gatunki drzew i krzewów w zimie?

- ile lat mieszkała w swojej willi rodzina Lentzów?

- gdzie nocował Hans Chrystian Andersen podczas pobytu w Szczecinie?

- ile siedzib miał Teatr Lalek „Pleciuga”?

- jakie marki piwa produkuje browar Bosman?

- gdzie zdarzył się wypadek komunikacyjny, po którym w Europie zaostrzono przepisy bezpieczeństwa pojazdów szynowych?

W bieżącym roku bezpłatne bilety na uczestnictwo w grupach z limitowanymi wstępami do obiektów będą dostępne od 15.02.2024. godz. 11.00 

Rezerwacja internetowa biletów na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego

30 TRAS, 35 GRUP

Wszystkie grupy z wyjątkiem 3B, 4A, 4B, 7, 8B, 20 i 21 wyruszają o godz. 11.00 z pl. Lotników

 

Trasy ze wstępami do obiektów z ograniczoną ilością uczestników, konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów. Bezpłatne bilety będzie można rezerwować od 15.02.2024. godz. 11.00

Rezerwacja internetowa biletów na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego  

1. Trochę techniki i polityki (z Prezydentem) – w programie wejście do Muzeum Techniki i Komunikacji  łącznie z Motoeksperymentarium oraz budynku Urzędu Miejskiego z salą sesyjną i podziemiami, połączone ze spotkaniem z Prezydentem Szczecina - Piotrem Krzystkiem  (max. liczba uczestników – 40, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej)

2.A. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

2.B. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

3.A. Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25)

3.B. Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” - wstęp do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25. Godzina i miejsce zbiórki: 12:30, na pl. Teatralnym, przed wejściem do „Pleciugi”)

4.A 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku angielskim (max. ilość uczestników – 10, Godzina i miejsce zbiórki: 12:30, przy wejściu I do zamku)

4.B 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku polskim (max. ilość uczestników – 10, Godzina i miejsce zbiórki: 13:30, przy wejściu I do zamku)

5.A Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko – spacer obok budynków najbogatszych szczecinian, połączony ze zwiedzaniem Willi Lentza (max. liczba uczestników – 20)

5.B Między Falkenwalder Straße a Aleją Wojska Polskiego, z wizytą w Willi Lentza - trasa autorska, przewodnik Magdalena Hanusz (max. liczba uczestników – 20)

6. 3 w 1: śmieci, prąd, ciepło, czyli EcoGenerator zwiedzanie zakładu przetwarzającego odpady na energię elektryczną i cieplną (max. liczba uczestników - 30 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie i 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

7. Co polecamy do picia? – spacer po osiedlu Głębokie i wizyta w zakładzie pozyskiwania i uzdatniania wody ZWiK w Pilchowie (max. ilość uczestników – 20. Godzina i miejsce zbiórki: 11:00, na pętli Głębokie, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej,)

8.A Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej)

8.B Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie, Godzina i miejsce zbiórki: 13:00, na pętli Pomorzany)

9. Czy Szczecin leży nad morzem?zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki z 5 wystawami tematycznymi oraz seansem w Planetarium (max. liczba uczestników – 40)

10. Niepokorny Szczecin – wizyta w Centrum Dialogu Przełomy połączona z projekcją filmu „3 dni w Szczecinie” . (max. liczba uczestników – 30)

11. Śladami masonów szczecińskich – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Bożena Gołda (max. liczba uczestników – 20)

12. Słowo się rzekło…. Śladami powieści Elżbiety Cherezińskiej – trasa autorska dodatkowo połączona ze zwiedzaniem Świetlicy Stoczniowej - przyszłej atrakcji Szczecina Centrum Solidarności „Stocznia”,  przewodnik Joanna Cichocka (max. liczba uczestników – 40)

13. Spacer pośród zabytków sakralnych Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem niedostępnych na co dzień fragmentów katedry Św. Jakuba, przewodnik Piotr Kupski (max. liczba uczestników - 30, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie)

14. Szlakiem dawnych szczecińskich szkół – trasa autorska, przewodnik Ewa Fabrycy (max. liczba uczestników – 20)

15. Mozaiki szczecińskie – nowa trasa - trasa autorska, przewodnik Joanna Olszowska (max. liczba uczestników – 20)

Trasy tematyczne – bez limitu ilości uczestników:

16.  Zamek dla dzieci – spacer po zamkowych dziedzińcach (dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunami)

17. Kulturalny i rozrywkowy Szczecin na starej fotografii – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Maciej Dobromilski

18. Jak na bal – to do Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Joanna Grycko

19. Szczecin znad Odry - trasa autorska połączona z wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Mirosław Rafiński

20. Restauracje Puszczy Bukowej - trasa autorska, przewodnik Mirosław Wacewicz (Godzina i miejsce zbiórki: 10:00, na pętli Osiedle Bukowe)

21. Sentymentalny spacer po książęcym Dąbiu - trasa autorska, przewodnik Ryszard Kotla (Godzina i miejsce zbiórki: 10:00, przed kościołem Wniebowzięcia NMP)

22. Zapomniane osiedle Grünhof - trasa autorska, przewodnik Dariusz Wybranowski

23. Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - trasa autorska, przewodnik Paweł Madejski

24. Hans Chrystian Andersen na dworcu w Szczecinie – 180 lat komunikacji książki w mieście - trasa autorska, przewodnik Przemysław Głowa

25. Trasą katastrof, tragedii i wypadków - trasa autorska, połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Michał Rembas

26. O bogaczach i biedakach w dawnym Szczecinie - trasa autorska, przewodnik Małgorzata Duda

27. Śladami Christel Schubert - trasa autorska, przewodnik Monika Szymanik

28. Szlakiem Ottona z Bambergu – spacer po miejscach upamiętniających to historyczne wydarzenie

29. ʂt͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch – Spaziergang in Stadtzentrum

30. Szczecin in English – zwiedzanie miasta z przewodnikiem anglojęzycznym

KONKURS:

Uczestników zachęcamy do wykonania zdjęć podczas spacerów i przesłania ich na stronę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają nagrody niespodzianki

  

Serdecznie zapraszamy!

 

 


30 TRAS, 35 GRUP

Wszystkie grupy z wyjątkiem 3B, 4A, 4B, 7, 8B, 20 i 21 wyruszają o godz. 11.00 z pl. Lotników

 

Trasy ze wstępami do obiektów z ograniczoną ilością uczestników, konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów. Bezpłatne bilety będzie można rezerwować od 15.02.2024. godz. 11.00

Rezerwacja internetowa biletów na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego  

1. Trochę techniki i polityki (z Prezydentem) – w programie wejście do Muzeum Techniki i Komunikacji  łącznie z Motoeksperymentarium oraz budynku Urzędu Miejskiego z salą sesyjną i podziemiami, połączone ze spotkaniem z Prezydentem Szczecina - Piotrem Krzystkiem  (max. liczba uczestników – 40, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej)

2.A. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

2.B. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

3.A. Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25)

3.B. Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” - wstęp do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25. Godzina i miejsce zbiórki: 12:30, na pl. Teatralnym, przed wejściem do „Pleciugi”)

4.A 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku angielskim (max. ilość uczestników – 10, Godzina i miejsce zbiórki: 12:30, przy wejściu I do zamku)

4.B 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku polskim (max. ilość uczestników – 10, Godzina i miejsce zbiórki: 13:30, przy wejściu I do zamku)

5.A Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko – spacer obok budynków najbogatszych szczecinian, połączony ze zwiedzaniem Willi Lentza (max. liczba uczestników – 20)

5.B Między Falkenwalder Straße a Aleją Wojska Polskiego, z wizytą w Willi Lentza - trasa autorska, przewodnik Magdalena Hanusz (max. liczba uczestników – 20)

6. 3 w 1: śmieci, prąd, ciepło, czyli EcoGenerator zwiedzanie zakładu przetwarzającego odpady na energię elektryczną i cieplną (max. liczba uczestników - 30 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie i 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)

7. Co polecamy do picia? – spacer po osiedlu Głębokie i wizyta w zakładzie pozyskiwania i uzdatniania wody ZWiK w Pilchowie (max. ilość uczestników – 20. Godzina i miejsce zbiórki: 11:00, na pętli Głębokie, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej,)

8.A Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej)

8.B Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie, Godzina i miejsce zbiórki: 13:00, na pętli Pomorzany)

9. Czy Szczecin leży nad morzem?zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki z 5 wystawami tematycznymi oraz seansem w Planetarium (max. liczba uczestników – 40)

10. Niepokorny Szczecin – wizyta w Centrum Dialogu Przełomy połączona z projekcją filmu „3 dni w Szczecinie” . (max. liczba uczestników – 30)

11. Śladami masonów szczecińskich – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Bożena Gołda (max. liczba uczestników – 20)

12. Słowo się rzekło…. Śladami powieści Elżbiety Cherezińskiej – trasa autorska dodatkowo połączona ze zwiedzaniem Świetlicy Stoczniowej - przyszłej atrakcji Szczecina Centrum Solidarności „Stocznia”,  przewodnik Joanna Cichocka (max. liczba uczestników – 40)

13. Spacer pośród zabytków sakralnych Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem niedostępnych na co dzień fragmentów katedry Św. Jakuba, przewodnik Piotr Kupski (max. liczba uczestników - 30, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie)

14. Szlakiem dawnych szczecińskich szkół – trasa autorska, przewodnik Ewa Fabrycy (max. liczba uczestników – 20)

15. Mozaiki szczecińskie – nowa trasa - trasa autorska, przewodnik Joanna Olszowska (max. liczba uczestników – 20)

Trasy tematyczne – bez limitu ilości uczestników:

16.  Zamek dla dzieci – spacer po zamkowych dziedzińcach (dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunami)

17. Kulturalny i rozrywkowy Szczecin na starej fotografii – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Maciej Dobromilski

18. Jak na bal – to do Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Joanna Grycko

19. Szczecin znad Odry - trasa autorska połączona z wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Mirosław Rafiński

20. Restauracje Puszczy Bukowej - trasa autorska, przewodnik Mirosław Wacewicz (Godzina i miejsce zbiórki: 10:00, na pętli Osiedle Bukowe)

21. Sentymentalny spacer po książęcym Dąbiu - trasa autorska, przewodnik Ryszard Kotla (Godzina i miejsce zbiórki: 10:00, przed kościołem Wniebowzięcia NMP)

22. Zapomniane osiedle Grünhof - trasa autorska, przewodnik Dariusz Wybranowski

23. Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - trasa autorska, przewodnik Paweł Madejski

24. Hans Chrystian Andersen na dworcu w Szczecinie – 180 lat komunikacji książki w mieście - trasa autorska, przewodnik Przemysław Głowa

25. Trasą katastrof, tragedii i wypadków - trasa autorska, połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Michał Rembas

26. O bogaczach i biedakach w dawnym Szczecinie - trasa autorska, przewodnik Małgorzata Duda

27. Śladami Christel Schubert - trasa autorska, przewodnik Monika Szymanik

28. Szlakiem Ottona z Bambergu – spacer po miejscach upamiętniających to historyczne wydarzenie

29. ʂt͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch – Spaziergang in Stadtzentrum

30. Szczecin in English – zwiedzanie miasta z przewodnikiem anglojęzycznym

KONKURS:

Uczestników zachęcamy do wykonania zdjęć podczas spacerów i przesłania ich na stronę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Autorzy najciekawszych zdjęć otrzymają nagrody niespodzianki.