W imieniu szczecińskich przewodników i swoim serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Dnia Przewodników. Tegorocznym hasłem obchodów jest:
SZCZECIN WIELU KULTUR
Nieodpłatne zwiedzanie rozpocznie się 22.02 o godzinie 11.00 na Placu Lotników, a zakończy koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba o godzinie 14.30.
W tym dniu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się:
-, co oprócz samochodów produkowano w fabrykach Stoewera oraz ile aut tej marki można obecnie podziwiać w Muzeum Techniki i Komunikacji?
-, w jakim filmie Szczecin imitował Paryż oraz z jakiego filmu nakręconego w Szczecinie pochodzi cytat „Uważaj, o czym marzysz, bo marzenia mogą się spełnić”?
- gdzie można znaleźć „średniowieczny wpłatomat”?
-, jakie znane obiekty zaprojektował szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau?
- gdzie budowano oraz do transportu, jakich towarów były przeznaczone statki z betonu?
-, w którym miejscu w Szczecinie przed wojną funkcjonował niewielki ogród zoologiczny?
-, kto nadał piękną nazwę ulicy Ku Słońcu?
- gdzie i kiedy w Szczecinie odbyła się wystawa sztuki cmentarnej?
-, jakie marki piwa produkuje browar Bosman?
-, gdzie się ukrył najsilniejszy krasnal Szczecina?
-, w którym budynku ostatnio odkryto spod tynku interesujące przedwojenne płytki ścienne?
Z uwagi na limitowane wejścia do obiektów w dniach 10-20.02.2020 r. w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza 20 należy pobrać bezpłatny bilet upoważniający do zwiedzania. Wcześniej w terminie 10-14.02.2020. będzie możliwa rezerwacja internetowa na stronie www.zstw.szczecin.pl
VIII Dzień Przewodnika Turystycznego – „Szczecin wielu kultur” - 22 lutego 2020.:
24 TRASY:
1.* Szczecin wielu kultur – spacer po centrum z uwzględnieniem miejsc i obiektów sakralnych różnych wyznań i kultur (ilość uczestników nielimitowana).
2.* Szczecin w filmowym kadrze – spacer do punktów, w których nakręcono sceny znanych filmów fabularnych i dokumentalnych (max. liczba uczestników - 30 osób).
3.* Browar Bosman z historycznym tramwajem – przejazd przez miasto zabytkowym tramwajem do browaru na zwiedzanie, po czym spacer po Pomorzanach (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie).
4.* Szczecin z pianką – przejazd turystycznym autokarem do miejsc, gdzie kiedyś funkcjonowały browary, a na zakończenie wizyta w Browarze Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie).
5.* Śladami rodziny Stoewera - przejazd turystycznym autokarem do obiektów związanych z działalnością Stoewerów, po czym wstęp do Muzeum Techniki i Komunikacji (max. liczba uczestników - 40 osób).
6.* Szczecin z okien zabytkowego tramwaju z wejściem do Muzeum Techniki i Komunikacji (max. liczba uczestników - 35 osób).
7.* Travel Game – miejska gra terenowa dla rodzin z dziećmi, po czym zajęcia w galerii „Tworzę się” (max. liczba uczestników - 50 osób: rodzice z dziećmi do 12 lat, należy posiadać telefon z dostępem do Internetu celem ściągnięcia aplikacji oraz wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku swojego i towarzyszących osób małoletnich w materiałach reklamowych firmy „Travel Shop Sp. z o.o.).
8.* Travel Game – miejska gra terenowa dla młodzieży, połączona ze skróconym zwiedzaniem miasta (max. liczba uczestników - 30 zespołów młodzieżowych 1-3 osobowych, należy posiadać telefon z dostępem do Internetu celem ściągnięcia aplikacji oraz wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku swojego i towarzyszących osób małoletnich w materiałach reklamowych firmy „Travel Shop Sp. z o.o.).
9.* Archiwum Straży Granicznej i krzekowskie koszary (max. liczba uczestników - 40 osób, należy posiadać 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej).
- Szczecin kolebką caryc (ilość uczestników nielimitowana).
- Grabowo – od książęcego Oderburga do grabowskiego rynku oraz Park Żeromskiego (ilość uczestników nielimitowana, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).
- Kościoły starego Szczecina, czyli legendy w gotyckiej cegle zaklęte, które podczas spaceru opowie Mirosław Wacewicz (ilość uczestników nielimitowana).
13.* Zimowy rejs z Unity Line do betonowca (max. liczba uczestników - 75 osób).
14.* Po stareńkim Szczecinie – uroki kamienic i dziedzińców podczas spaceru z Moniką Szymanik, autorką książki „Kamienica w lesie” (max. liczba uczestników - 30 osób).
15.* Cmentarz Centralny, jakiego nie znamy - odkrywamy ciekawe miejsca Cmentarza Centralnego podczas spaceru z Michałem Rembasem (max. liczba uczestników - 50 osób, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).
16a.* Złotym szlakiem do Szpinakowego Pałacu z wizytą w Muzeum Bigbitu w willi Sorrento i w budynku Urzędu Miejskiego z gabinetem Prezydenta i podziemiami oraz na Jasnych Błoniach (max. liczba uczestników - 35 osób).
16b.* Złotym szlakiem do Szpinakowego Pałacu z wizytą w Muzeum Bigbitu w willi Sorrento i w budynku Urzędu Miejskiego z gabinetem Prezydenta i podziemiami oraz na Jasnych Błoniach (max. liczba uczestników - 35 osób).
17.* Muzeum Polskiego Szczecina – spacer po centrum połączony ze spotkaniem z historykiem i antykwariuszem dr Wojciechem Lizakiem w jego muzeum (max. liczba uczestników - 20 osób).
18a.* Archiwum Państwowe – spacer po centrum połączony z wizytą w Archiwum Państwowym, z jego bogatą kolekcją dokumentów oraz wizytą na zamku (max. liczba uczestników - 30 osób).
18b.* Archiwum Państwowe – spacer po centrum połączony z wizytą w Archiwum Państwowym, z jego bogatą kolekcją dokumentów oraz wizytą na zamku (max. liczba uczestników - 30 osób).
19.* Książnica Pomorska - spacer po Starym i Nowym Mieście połączony z wizytą w Książnicy Pomorskiej (max. liczba uczestników - 30 osób).
20. Szlakiem Gryfitów - spacer do miejsc związanych z książętami z rodu Gryfitów (ilość uczestników nielimitowana).
21. Trochę „włoszczyzny” w naszym Szczecinie, czyli śladami włoskich artystów po centrum Szczecina (ilość uczestników nielimitowana).
- Szczecin auf Deutsch – zwiedzanie miasta z przewodnikiem niemieckojęzycznym (ilość uczestników nielimitowana).
- Szczecin in English – zwiedzanie miasta z przewodnikiem anglojęzycznym (ilość uczestników nielimitowana).
- Щецин по русский – zwiedzanie miasta z przewodnikiem rosyjskojęzycznym (ilość uczestników nielimitowana).
* ilość miejsc ograniczona ze względu na wstępy do obiektów (bezpłatne bilety do odebrania w dniach 10-20.02.2020 r. w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza 20. Wcześniej w terminie 10-14.02.2020. będzie możliwa rezerwacja internetowa na stronie www.zstw.szczecin.pl
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.