11 października 2014 r. odbyliśmy wycieczkę szkoleniową do naszych zachodnich sąsiadów. Naszym celem był Park Filmowy Babelsberg i piękne miasto Poczdam. Dobry humor wszystkich uczestników pozwolił rozgonić towarzyszące nam deszczowe chmury.
Studio filmowe Babelsberg jest jednym z najstarszych na świecie. Kręcono tu filmy z takimi gwiazdami jak Marlena Dietrich, Kate Winslet, George Clooney czy Matt Damon. Tom Cruise, Roman Polański i Quentin Tarantino znaleźli tu idealne miejsce do tworzenia swych dzieł.

Park Filmowy Babelsbberg jest częścią wielkiego kompleksu produkcji filmowych i to on był naszym pierwszym celem dnia.

Mieliśmy przyjemność zostać oprowadzeni przez sympatycznego pracownika parku p. Michała Rydza i zapoznani z historią tego miejsca. Zostaliśmy też zaproszeni na prywatny pokaz kina 4D. Szaleńcza przejażdżka kolejką w kosmicznych przestworzach zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Dzięki temu z zapałem wyruszyliśmy do oglądania scenografii filmowych z bajek i filmów, charakteryzatorni, magazynu kostiumów. Spacer po miasteczku westernowym czy strasznym średniowiecznym można było sobie urozmaicić wedle uznania przepłynięciem się filmową łodzią podwodną czy przejażdżką w kinie XD.

 

Przyjemnym zakończeniem wizyty w parku filmowym był pokaz kaskaderski na żywo obfitujący w triki i sztuczki oglądane na co dzień jedynie na szklanym ekranie.
Kolejną część dnia poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Brandenburgii, Poczdamu.

Naszym przewodnikiem tego modułu wycieczki była Ewa Fabrycy. Miasto pełne zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO urzekało nie tylko przy spacerze, ale również podczas przejazdu autokarem. Przejście przez kompleks pałacowo - parkowy Sanssouci pełen wspaniałych budowli, tajemniczych zakamarków i fontann założony przez Fryderyka II Wielkiego zaskakiwał ogromem i bogatą historią. Mogliśmy poznać tajemnicę kartoflanego króla i jego grobu, zdziwić się, iż Brama Brandenburska to nie tylko Berlin. Ciekawscy w wolnej chwili mogli zajrzeć do jedynego w Poczdamie kościoła katolickiego pw. Piotra i Pawła czy poczuć się jak w Niderlandii, zaglądając do dzielnicy holenderskiej. 
Sobotni wyjazd oceniamy jako bardzo udany.