W upalną sobotę, dnia 19.06.2021r.  członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy odbyli spacer po Stargardzie, jednym z najstarszych miast na Pomorzu (prawa miejskie otrzymał w 1243r.). Przewodnikiem grupy był Piotr Tarnawski - pracownik Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. Poprowadził grupę około 4 km, ciekawą trasą wzdłuż obwarowań miejskich, brzegiem niegdyś żeglownej rzeki Iny, przez Stare Miasto, Wały Chrobrego do pl. Wolności. 

Już na samym początku spotkała nas niespodzianka…. korzystając z uprzejmości księdza mogliśmy wejść do cerkwi  pw.Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kościół jest unikatem na Pomorzu, ponieważ już podczas budowy pod koniec XIX w. choć był przeznaczony dla protestantów nadano mu niektóre cechy charakterystyczne dla wschodniej kultury.  Kościołowi prawosławnemu świątynia została przekazana dopiero w 1953r.

 

Idąc dalej miejskimi plantami wzdłuż murów i obwarowań miejskich, brzegiem rzeki Iny patrząc na zachowane baszty, basteje, arsenał i prochownię, słuchając opowieści przewodnika nie trudno było sobie wyobrazić dawną potęgę militarną i gospodarczą Stargardu. Dziś największe wrażenie robi Brama Młyńska jedna z czterech bram wjazdowych do miasta. To jedyna w Polsce i druga na świecie XV -wieczna brama posadowiona nad korytem rzeki. Była ona świadkiem wielu wydarzeń, historii i wojen.   Dziś jest wizytówką miasta, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc, ulubienicą magnesów i pocztówek. 

Kolejnym punktem spaceru było Stare Miasto w okolicy, którego znajdują się 22 zabytki, głównie gotyckie w mniejszej części barokowe, m.in.:  ratusz, mieszczańskie kamienice, Książnica Stargardzka, Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata wraz z   plebanią. Perłą tego miejsca jest niewątpliwie gotycka Kolegiata Mariacka z XIII w. Swoją konstrukcją i wielkością przypomina średniowieczną siedzibę biskupów, zwana potocznie katedrą, choć nigdy nią nie była.  Wnętrze kościoła zaskakuje najwyższym w Polsce gwiaździstym sklepieniem – 32,5 m. W dniu 17 września 2010 r.  Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz system fortyfikacji miejskich z basztami i bramami rozporządzeniem Prezydenta RP zostały uznane za pomnik historii.  Na Starym Mieście w budynku dawnego odwachu mieści się główna siedziba Muzeum Archeologiczno-Historycznego.  Wystawy stałe i czasowe robią wrażenie i mile zaskakują np. obowiązkowym 40 lat temu w polskiej szkole granatowym, stylowym fartuszkiem, produkowanym w stargardzkim LUXPOLU, piękną drewnianą ladą aptekarską czy pobitymi garami. Na rynku staromiejskim odpoczęliśmy przy poniku współczesnego kolejarza.  Kolejarz to    symbol, przypomina, że Stargard to także miasto kolejarzy. Pomnik mierzy 185 cm, waży 200kg, wykonany jest z brązu.

Na koniec poszliśmy na Wały Chrobrego - dawne ziemne, wały obronne.  Spacerując ich koroną   minęliśmy miejski amfiteatr, gotycki kościół z XV w. p.w. Jana Chrzciciela. W pobliżu zachowały się pozostałości Bramy Świętojańskiej i ziemnego bastionu w kształcie koła. Dziś miejsce to zwane „patelnią”, mieszkańcom kojarzy się z aleją spacerową i dorocznym festynem parafialnym z okazji patronalnego święta patrona Stargardu św. Jana Chrzciciela.

Spacer potwierdził i przekonał nas, że Stargard   nie bez powodu nazywany zostało   Klejnotem Pomorza. http://stargardzkielegendy.pl