W tym roku dołączyliśmy nowe obiekty do zwiedzania podczas Dnia Przewodnika 2018. Szkolenie odbyliśmy w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.

Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. W budynku miał swoją siedzibę Bank Hipoteczny Towarzystwa.

Projektantem gmachu był szczeciński architekt Emil Drews. Budynek posiada bogato zdobioną fasadę o cechach monumentalnych oraz dwa skrzydła boczne o różnej długości. Szczególnie dekoracyjny jest środkowy ryzalit budowli - z podjazdem, położonym nad nim balkonem zdobionym rzeźbami rycerza i rolnika oraz tympanonem, na którym umieszczony został dziewięciopolowy herb Księstwa Pomorskiego oraz gryf trzymający tarczę z inicjałami króla pruskiego Fryderyka II. Widoczna poniżej data "1781" odnosi się do roku założenia Towarzystwa Ziemskiego.

Dekoracyjność pałacu podkreśla boniowana elewacja parteru i pierwszego piętra, bogate opaski okienne oraz kolumnada podtrzymująca tympanon. Liczne pomieszczenia wewnątrz budynku zachowały swój historyczny wygląd i bogate zdobienia.

Na nas największe wrażenie zrobiła sala balowa, z mocno zniszczonymi malaturami, przedstawiającymi panoramy miast pomorskich, piękną boazerią, balkonem przeznaczonym prawdopodobnie dla orkiestry. Pomieszczenie gdzie w przeszłości znajdowały się kasy będzie salą wielofunkcyjną.

Budynek nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Po II wojnie św. w Pałacu mieściły się instytucje bankowe: początkowo - Pocztowa Kasa Oszczędności później - Powszechna Kasa Oszczędności. Do 2014 roku w gmachu miał swoją siedzibę bank PKO. Przez pewien czas z budynku korzystały również szkoły ekonomiczne, obecnie należy do Akademii Sztuki, która ma ambitne plany związane z całym budynkiem i obecnie szykuje się do restauracji gmachu.