Stargard

W upalną sobotę, dnia 19.06.2021r.  członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy odbyli spacer po Stargardzie, jednym z najstarszych miast na Pomorzu (prawa miejskie otrzymał w 1243r.). Przewodnikiem grupy był Piotr Tarnawski - pracownik Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. Poprowadził grupę około 4 km, ciekawą trasą wzdłuż obwarowań miejskich, brzegiem niegdyś żeglownej rzeki Iny, przez Stare Miasto, Wały Chrobrego do pl. Wolności. 

Już na samym początku spotkała nas niespodzianka…. korzystając z uprzejmości księdza mogliśmy wejść do cerkwi  pw.Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kościół jest unikatem na Pomorzu, ponieważ już podczas budowy pod koniec XIX w. choć był przeznaczony dla protestantów nadano mu niektóre cechy charakterystyczne dla wschodniej kultury.  Kościołowi prawosławnemu świątynia została przekazana dopiero w 1953r.

Od Oderburga do Friedenskirche – Grabowo w szczególe

To tytuł spaceru, który odbył się w niedzielę 11 października br. Spacer prowadzili przewodnicy: Dariusz Wybranowski oraz Michał Rembas, którzy przybliżyli historię Grabowa i miejsc, które przetrwały do dziś i tych, które zginęły bezpowrotnie. Wycieczka rozpoczęła się w miejscu, gdzie znajdował się Zamek Książęcy Oderburg.  To właśnie tu - do małej wioski pod Szczecinem, do Grabowa książę Barnim IX w roku 1551 przeniósł swój dwór. Wcześniej zlecił przebudowę dawnego klasztoru kartuzów czyniąc z niego zamek książęcy. Ciekawostką jest, że przy zamku mieścił się zwierzyniec z dzikimi zwierzętami. Książę Barnim IX nie wrócił już do zamku w Szczecinie i mieszkał w Oderburgu aż do swojej śmierci 2 listopada 1573 roku. Dziś po książęcej rezydencji nie pozostały widoczne ślady.

Stanisław Pilip

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 26. 02. 2020 r. zmarł założyciel i wieloletni prezes naszego stowarzyszenia Stanisław Pilip. Uroczystości żałobne rozpoczną się we wtorek 03.03.2020 o godz. 12:00 pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie przy ul. Pocztowej. Kondukt żałobny wyruszy o godz.13:00 od bramy głównej do miejsca spoczynku. Rodzina zapewnia autokar z kościoła na cmentarz.

 

Relacja z VIII dnia Przewodnika Turystycznego

Kolejny, już VIII Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie za nami. W tym roku bogaty program, nowe pomysły na opowiedzenie jakże barwnej historii miasta, nowe instytucje, firmy dołączające się do wydarzenia dały naszym zwiedzającym wiele wrażeń.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Zobacz politykę prywatności.