W dniach 9 i 12 lutego 2015 szkoliliśmy się przed Dniem Przewodnika. 

 
Byliśmy zaglądnąć w zakamarki świeżo co wyremontowanej, a miejscami mocno przebudowanej, Akademii Sztuki. Dawny pałac Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej Filipa Ottona von Grumbkowa, miejsce urodzenia Marii Fiodorownej, zwanej Matką Carów, siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego "National", któremu to budynek zawdzięcza nazwę Pałacu Pod Globusem.


Byliśmy pod wrażeniem zmian, pieczołowicie odrestaurowanych ścian, sufitów, klatki. Także działalność edukacyjna Akademii Sztuki pozostawia nadzieję, że wśród studentów znajdą się artyści, którzy swoimi dziełami rozsławią nasze miasto. Dowiedzieliśmy się, że Akademia Sztuki w swoich działaniach kieruje się na nieodpłatną prezentację dokonań swoich studentów (koncerty, wystawy, spektakle teatralne).


Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jeszcze cały czas w remoncie, ale już lśni na nabrzeżu, z Wałów Chrobrego jest widoczne i wyróżnia się z otoczenia. Z kolei widok na Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich ze Starej Rzeźni, a właściwie starej obory jest jedyny w swoim rodzaju. Po obiekcie oprowadził nas i bardzo ciekawie o nim opowiedział p. Jan Dębski. Zamierzenia właścicieli obiecują po oficjalnym otwarciu sporą dawkę dobrej kultury (muzyki, sztuki, literatury) oraz możliwość kontemplowania wspaniałego widoku na Szczecin przy dobrym jedzeniu.


Odwiedziliśmy także Trafostację Sztuki na ul. Św. Ducha działającą od 2013r. Budynek dawnej transormatorowni, obecnie Galeria, Centrum Sztuki Współczesnej, trochę na uboczu tradycyjnych tras zwiedzania. Przekonaliśmy się, że całkiem niesłusznie. Wystawa dzieł Nicoli Samori, to sztuka przez duże S, a jeszcze opowieść p. Moniki Błaszyk o artyście i działalności samej Trafostacji Sztuki dopełniła naszą opinię, że zdecydowanie warto tam zaglądać. 


Skorzystaliśmy z bliskości kościoła pw. Jana Ewangelisty i zaglądnęliśmy tam by zobaczyć jak świątynia wygląda po gruntownym remoncie.