Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników oraz Miasto Szczecin zapraszają 24 lutego 2013 (niedziela) o godzinie 11.00 na obchody I Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Szczecinie. Uroczystość rozpocznie się na Placu Orła Białego, gdzie po powitaniu przewodnicy członkowie Stowarzyszenia rozpoczną oprowadzanie wszystkich chętnych po Szczecinie.


W programie zwiedzania: Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Katedra św. Jakuba Apostoła oraz dwie siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie: Galeria Sztuki Dawnej oraz Muzeum Historii Szczecina.


Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników po raz pierwszy włącza się w organizację imprez związanych z Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego, które w Polsce odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat.


Przewodnicy turystyczni pokazują nie tylko przyjezdnym turystom, ale i mieszkańcom piękno danego miejsca, opowiadają legendy, zapoznają z kulturą, sztuką i lokalnymi atrakcjami, ale opowiadają również o teraźniejszości. Są ambasadorem swojego regionu.


Zapraszamy gorąco szczecinian i gości przed godz. 11 na plac Orła Białego. Stąd będą mogli wyruszyć w 20-25-osobowych grupach na zwiedzanie, które zakończy się o godzinie 14-tej koncertem organowym w znajdującej się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła.
Nasi przewodnicy w tym dniu oprowadzać będą także w języku niemieckim i angielskim.


Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym święcie i poznania burzliwej, niezwykle ciekawej historii naszego miasta Szczecina.
Przejdziemy śladami słowiańskich założycieli miasta, Duńczyków, którzy do dziś mawiają" nie bądź taki pewny siebie, bo nie chronią cię mury Szczecina", Brandenburczyków, Szwedów, Franzów, Rosjan, Niemców i Polaków.


Dowiecie się Państwo dlaczego nasze miasto nazywane jest "kolebką caryc", gdzie w Szczecinie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Śledziowej, pokażemy elementy jednej z najsłynniejszych twierdz XVIII-wiecznej Europy i powiemy co wspólnego Szczecin ma ze słynnym transatlantykiem Titanic :-).

Zapraszamy gorąco również rodziny z dziećmi. Specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny program pełen legend i ciekawostek. Jeżeli chcecie się na przykład dowiedzieć, kim była Sydonia von Borck, skąd na Zamku Książąt Pomorskich wzięły się czarne koty, jakie mityczne zwierzę znajduje się w herbie Księstwa Pomorskiego i gdzie możemy je spotkać dzisiaj? Przyjdźcie koniecznie.


W programie liczne atrakcje i konkursy z nagrodami, związanymi z miastem i regionem.
Tego dnia przewodnicy pracują społecznie i za swoje usługi nie pobierają od nikogo wynagrodzenia. Z okazji naszego święta również dwa oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniają swoje wystawy do bezpłatnego zwiedzania. Korzystając więc z tej okazji odwiedzimy Galerię Sztuki Dawnej przy ul. Staromłyńskiej 27 i Muzeum Miasta Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (w Ratuszu).

Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Serdecznie zapraszamy.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: Marszałek Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski oraz Ksiądz Proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła Jan Kazieczko.

Organizator:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników www.zspip.pl
Współorganizator:
Miasto Szczecin www.szczecin.eu
Partnerzy:
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego www.wzp.pl
Muzeum Narodowe w Szczecinie www.muzeum.szczecin.pl
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła www.katedra.szczecin.pl
Patronat medialny:

TVP Szczecin
Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki. Zobacz politykę prywatności.